VCD40-D24-S12
CUI, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VCD40-D24-S12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VCD40-D24-S12
Manufacturer CUI, Inc.
Description DC DC CONVERTER 12V 40W
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:1.5kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Series:VCD40
Power (Watts):40W
Package / Case:9-DIP Module
Other Names:VCD40D24S12
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OTP, OVP, SCP
Efficiency:92%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.333A 18V - 36V Input
Current - Output (Max):3.333A