VAWQ3-Q24-S12H
CUI, Inc.
VAWQ3-Q24-S12H
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VAWQ3-Q24-S12H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VAWQ3-Q24-S12H
Manufacturer CUI, Inc.
Description DC DC CONVERTER 12V 3W
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series:VAWQ3
Power (Watts):3W
Packaging:Tube
Package / Case:24-DIP Module, 15 Leads
Other Names:102-1313
659-40601R
VAWQ3Q24S12H
Operating Temperature:-25°C ~ 71°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:SCP
Efficiency:76%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 9V - 36V Input
Current - Output (Max):250mA