V72C8E100BF2
Buy V72C8E100BF2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V72C8E100BF2
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 8V 100W
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):110V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Series:MICRO
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Operating Temperature:-10°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:83.6%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 8V 12.5A 43V - 110V Input
Current - Output (Max):12.5A