V72C48C150BF3
Buy V72C48C150BF3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V72C48C150BF3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 48V 150W
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):110V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Series:MICRO
Power (Watts):150W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:86.4%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 3.13A 43V - 110V Input
Current - Output (Max):3.13A