V72C24T150BN
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V72C24T150BN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V72C24T150BN
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 24V 150W
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):110V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Series:MICRO
Power (Watts):150W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:84.9%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.25A 43V - 110V Input
Current - Output (Max):6.25A