V7-1V29E9
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
V7-1V29E9
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V7-1V29E9 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V7-1V29E9
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SWITCH SNAP ACT SPST-NO 21A 125V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 146 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Function:Off-Mom
Series:V7
Release Force:20gf
Pretravel:0.047" (1.2mm)
Packaging:Bulk
Overtravel:0.050" (1.27mm)
Other Names:480-3191
V71V29E9
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operating Position:0.579" (14.7mm)
Operating Force:175gf
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:10,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Ingress Protection:-
Features:-
Electrical Life:100,000 Cycles
Differential Travel:0.010" (0.25mm)
Current Rating:21A (AC)