V68ZC3PX2855
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V68ZC3PX2855 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V68ZC3PX2855
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 68V 500A DISC 10MM
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):68V
Varistor Voltage (Min):61.2V
Varistor Voltage (Max):74.8V
Series:ZC
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 10mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:56V
Maximum AC Volts:40V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:6.5J
Detailed Description:68V 500A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Current - Surge:500A
Capacitance @ Frequency:1850pF @ 1MHz