V575LA10PX2855
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V575LA10PX2855 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V575LA10PX2855
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 910V 2.5KA DISC 10MM
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):910V
Varistor Voltage (Min):819V
Varistor Voltage (Max):1.001kV
Series:LA
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 10mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:730V
Maximum AC Volts:575V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:65J
Detailed Description:910V 2.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Current - Surge:2.5kA
Capacitance @ Frequency:90pF @ 1MHz