V48B48T300BN3
Buy V48B48T300BN3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V48B48T300BN3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 48V 300W
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Series:MINI
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:9-DIP Module
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Features:OVP, UVLO
Efficiency:89.5%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 6.25A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):6.25A