V48B28M250BS
Buy V48B28M250BS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V48B28M250BS
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 28V 250W
(In US Dollars)
Get a Quote
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Series:MINI
Power (Watts):250W
Packaging:Bulk
Package / Case:9-DIP Module
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:89.5%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 8.93A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):8.93A