V48A3V3M264BL
Vicor
V48A3V3M264BL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V48A3V3M264BL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V48A3V3M264BL
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 3.3V 264W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Series:Maxi
Power (Watts):264W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Features:OVP, UVLO
Efficiency:80.8%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 80A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):80A