V48A28C500BL3
Vicor
V48A28C500BL3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V48A28C500BL3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V48A28C500BL3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 28V 500W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Series:Maxi
Power (Watts):500W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:OVP, UVLO
Efficiency:89.4%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 17.86A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):17.86A