V390ZS05PX2855
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V390ZS05PX2855 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V390ZS05PX2855
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 390V 400A DISC 5MM
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):390V
Varistor Voltage (Min):351V
Varistor Voltage (Max):429V
Series:ZS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 5mm
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:330V
Maximum AC Volts:250V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:10J
Detailed Description:390V 400A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Current - Surge:400A
Capacitance @ Frequency:80pF @ 1MHz