V385LT10PX2855
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V385LT10PX2855 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V385LT10PX2855
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 620V 2.5KA DISC 10MM
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):620V
Varistor Voltage (Min):558V
Varistor Voltage (Max):682V
Series:LT
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 10mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:505V
Maximum AC Volts:385V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:51J
Detailed Description:620V 2.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Current - Surge:2.5kA
Capacitance @ Frequency:160pF @ 1MHz