V375C28C75BL
Vicor
V375C28C75BL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V375C28C75BL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V375C28C75BL
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 28V 75W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 2 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):250V
Voltage - Input (Max):425V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Series:MICRO
Power (Watts):75W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Other Names:1102-1395
V375C28C75BL-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:OVP, UVLO
Efficiency:84.6%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 2.68A 250V - 425V Input
Current - Output (Max):2.68A