V300C36E150BS3
Vicor
V300C36E150BS3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V300C36E150BS3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V300C36E150BS3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 36V 150W
(In US Dollars)
Get a Quote
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):180V
Voltage - Input (Max):375V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Series:MICRO
Power (Watts):150W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Operating Temperature:-10°C ~ 100°C
Features:OVP, UVLO
Efficiency:87%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 36V 4.17A 180V - 375V Input
Current - Output (Max):4.17A