V300C28T75BG
Vicor
V300C28T75BG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V300C28T75BG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V300C28T75BG
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 28V 75W
(In US Dollars)
1 pcs
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):180V
Voltage - Input (Max):375V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Series:MICRO
Power (Watts):75W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:87.3%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 2.68A 180V - 375V Input
Current - Output (Max):2.68A