V300C15E75BF3
Vicor
V300C15E75BF3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V300C15E75BF3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V300C15E75BF3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 15V 75W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):180V
Voltage - Input (Max):375V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Series:MICRO
Power (Watts):75W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Operating Temperature:-10°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:85.2%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 5A 180V - 375V Input
Current - Output (Max):5A