V28B24M150BF2
Vicor
V28B24M150BF2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V28B24M150BF2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V28B24M150BF2
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 24V 150W
(In US Dollars)
Get a Quote
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Series:MINI
Power (Watts):150W
Packaging:Bulk
Package / Case:9-DIP Module
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:81%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.25A 9V - 36V Input
Current - Output (Max):6.25A