V28A12M200B3
Vicor
V28A12M200B3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V28A12M200B3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V28A12M200B3
Manufacturer Vicor Corporation
Description CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Working:200W
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Dropout (Typical):9V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Series:Maxi
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:ITE (Commercial)
Polarization:Full Brick
Output Configuration:1
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Part Number:V28A12M200B3
Line Regulation:83%
Features:OVP, UVLO
Feature Pins:16.67A
Expanded Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 16.67A 9V - 36V Input
Current - Breakover:3kV (3000V)