V275LA40BPX2855
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V275LA40BPX2855 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V275LA40BPX2855
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 421V 6.5KA DISC 20MM
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):421V
Varistor Voltage (Min):389V
Varistor Voltage (Max):453V
Series:LA
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 20mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:369V
Maximum AC Volts:275V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:140J
Detailed Description:421V 6.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge:6.5kA
Capacitance @ Frequency:900pF @ 1MHz