V251CA60
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V251CA60 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V251CA60
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 390V 50KA DISC 60MM
(In US Dollars)
60 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):390V
Varistor Voltage (Min):351V
Varistor Voltage (Max):429V
Series:CA
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 60mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:330V
Maximum AC Volts:250V
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:880J
Detailed Description:390V 50kA Varistor 1 Circuit Surface Mount Disc 60mm
Current - Surge:50kA
Capacitance @ Frequency:10000pF @ 1MHz