V24C24C150BN3
Buy V24C24C150BN3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V24C24C150BN3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 24V 150W
(In US Dollars)
Get a Quote
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Series:MICRO
Power (Watts):150W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:88.3%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.3A 18V - 36V Input
Current - Output (Max):6.3A