V24B8M200BN2
Buy V24B8M200BN2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V24B8M200BN2
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 8V 200W
(In US Dollars)
Get a Quote
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Series:MINI
Power (Watts):200W
Packaging:Bulk
Package / Case:9-DIP Module
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:86.4%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 8V 25A 18V - 36V Input
Current - Output (Max):25A