V24B48M250BS2
Buy V24B48M250BS2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V24B48M250BS2
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 48V 250W
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Series:MINI
Power (Watts):250W
Packaging:Bulk
Package / Case:9-DIP Module
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Features:OVP, UVLO
Efficiency:89.1%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 5.2A 18V - 36V Input
Current - Output (Max):5.2A