V24B48C150BN3
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V24B48C150BN3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V24B48C150BN3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 48V 150W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Series:MINI
Power (Watts):150W
Packaging:Bulk
Package / Case:9-DIP Module
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:88.9%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 3.13A 18V - 36V Input
Current - Output (Max):3.13A