V24A24T400BN2
Buy V24A24T400BN2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V24A24T400BN2
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 24V 400W
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Series:Maxi
Power (Watts):400W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:88.2%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 16.67A 18V - 36V Input
Current - Output (Max):16.67A