V20E625PL2T7
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V20E625PL2T7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V20E625PL2T7
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 1000V 10KA DISC 20MM
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):1kV
Varistor Voltage (Min):900V
Varistor Voltage (Max):1.1kV
Series:UltraMOV™
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 20mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:825V
Maximum AC Volts:625V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:400J
Detailed Description:1kV 10kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge:10kA
Capacitance @ Frequency:250pF @ 1MHz