V20E550L4B
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V20E550L4B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V20E550L4B
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):910V
Varistor Voltage (Min):819V
Varistor Voltage (Max):1.001kV
Series:UltraMOV™
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 20mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:745V
Maximum AC Volts:550V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:370J
Detailed Description:910V 10kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge:10kA
Capacitance @ Frequency:300pF @ 1MHz