V15G41C24K
Omron
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V15G41C24K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V15G41C24K
Manufacturer Omron
Description SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:250V
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switch Function:On-Mom
Series:V
Release Force:6.118gf
Pretravel:0.157" (4.0mm)
Packaging:Bulk
Overtravel:0.062" (1.6mm)
Other Names:V-15G4-1C24-K
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C
Operating Position:0.738" (18.7mm)
Operating Force:60gf
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:50,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP40
Features:-
Electrical Life:100,000 Cycles
Differential Travel:0.060" (1.5mm)
Current Rating:15A (AC), 100mA (DC)