V150A24C500B
Vicor
V150A24C500B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V150A24C500B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V150A24C500B
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 24V 500W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):100V
Voltage - Input (Max):200V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Series:Maxi
Power (Watts):500W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:OVP, UVLO
Efficiency:88.5%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 20.83A 100V - 200V Input
Current - Output (Max):20.83A