V120ZA1P
Hamlin / Littelfuse
V120ZA1P
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V120ZA1P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V120ZA1P
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):120V
Varistor Voltage (Min):108V
Varistor Voltage (Max):132V
Series:ZA
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 7mm
Other Names:F3060
V120ZA1P-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:102V
Maximum AC Volts:75V
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:6.0J
Detailed Description:120V 1.2kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge:1.2kA
Capacitance @ Frequency:515pF @ 1MHz