V110C8C75BN3
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V110C8C75BN3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V110C8C75BN3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 8V 75W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):66V
Voltage - Input (Max):154V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Series:MICRO
Power (Watts):75W
Packaging:Bulk
Package / Case:Quarter Brick
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:84.3%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 8V 9.38A 66V - 154V Input
Current - Output (Max):9.38A