V110A5T300BN2
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V110A5T300BN2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V110A5T300BN2
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 5V 300W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):66V
Voltage - Input (Max):154V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Series:Maxi
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OVP, UVLO
Efficiency:84.9%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 60A 66V - 154V Input
Current - Output (Max):60A