V110A28C300BL3
Vicor
V110A28C300BL3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V110A28C300BL3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V110A28C300BL3
Manufacturer Vicor
Description DC DC CONVERTER 28V 300W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):66V
Voltage - Input (Max):154V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Series:Maxi
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:Full Brick
Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Features:OVP, UVLO
Efficiency:87.7%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 10.71A 66V - 154V Input
Current - Output (Max):10.71A