V100RA8X2749
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V100RA8X2749 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V100RA8X2749
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 100V 1.2KA ENCASED
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):100V
Varistor Voltage (Min):90V
Varistor Voltage (Max):110V
Series:RA
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:81V
Maximum AC Volts:60V
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:5.0J
Detailed Description:100V 1.2kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box
Current - Surge:1.2kA
Capacitance @ Frequency:400pF @ 1MHz