V-10G5-1B5-K
Omron
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy V-10G5-1B5-K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. V-10G5-1B5-K
Manufacturer Omron
Description SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:250V
Termination Style:Screw Terminal
Switch Function:On-Mom
Series:V
Release Force:50gf
Pretravel:0.063" (1.6mm)
Packaging:Bulk
Overtravel:0.030" (0.76mm)
Other Names:V-10G5-1B5-K BY OMI
V10G51B5K
V10G51B5KBYOMI
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C
Operating Position:0.815" (20.7mm)
Operating Force:240gf
Mounting Type:Chassis Mount
Mechanical Life:50,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP40
Features:-
Electrical Life:300,000 Cycles
Differential Travel:0.025" (0.6mm)
Current Rating:10A (AC), 100mA (DC)