UWZ1H3R3MCL1GB
Nichicon
UWZ1H3R3MCL1GB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UWZ1H3R3MCL1GB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UWZ1H3R3MCL1GB
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs10000 pcs
14000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:UWZ
Ripple Current @ Low Frequency:14mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:21mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-9943-2
UWZ1H3R3MCL1GB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3.3µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3.3µF