UVZ2D471MRD
Nichicon
UVZ2D471MRD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UVZ2D471MRD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UVZ2D471MRD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 233 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:470µF
Surface Mount Land Size:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:UVZ
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current:Polar
Polarization:Radial, Can
Pitch - Connector:200V
Package / Case:-
Other Names:493-1409
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Capacitors:840mA
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Part Number:UVZ2D471MRD
Lifetime @ Temp.:-
Impedance:-
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)
Expanded Description:470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:1000 Hrs @ 105°C