UVY2D101MHD1TN
Nichicon
UVY2D101MHD1TN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UVY2D101MHD1TN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UVY2D101MHD1TN
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 250 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
250 pcs500 pcs750 pcs1250 pcs
2500 pcs6250 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:UVY
Ripple Current @ Low Frequency:320mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-7465-2
493-7465-2-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:33 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:100µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF