UVR1H3R3MDD6
Nichicon
UVR1H3R3MDD6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UVR1H3R3MDD6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UVR1H3R3MDD6
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
2800 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:UVR
Ripple Current @ Low Frequency:35mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:70mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3.3µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3.3µF