UVP1H2R2MDD
Nichicon
UVP1H2R2MDD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UVP1H2R2MDD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UVP1H2R2MDD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:UVP
Ripple Current @ Low Frequency:25mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:50mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Bi-Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2.2µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:2.2µF