UUD1H270MCL1GS
Nichicon
UUD1H270MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UUD1H270MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UUD1H270MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 27UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
900 pcs1800 pcs2700 pcs4500 pcs
9000 pcs22500 pcs45000 pcs90000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:UUD
Ripple Current @ Low Frequency:92.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:185mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-2301-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:27 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:680 mOhms
Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:27µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:27µF