UUA1H330MNL1GS
Nichicon
UUA1H330MNL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UUA1H330MNL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UUA1H330MNL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 200 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:UUA
Ripple Current @ Low Frequency:140mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:210mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-9460-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF