UTM1E330MPD1TD
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UTM1E330MPD1TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UTM1E330MPD1TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:UTM
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:33µF