USR2C-7R5B8
Riedon
USR2C-7R5B8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy USR2C-7R5B8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. USR2C-7R5B8
Manufacturer Riedon
Description RES 7.5 OHM 10W 0.1% TO220
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±3ppm/°C
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Series:USR
Resistance:7.5 Ohms
Power (Watts):10W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-2
Other Names:USR 2-T220B 7.50 OHM 0.1% 3PPM
USR 2-T220B 7.50 OHM 0.1% 3PPM-ND
USR 2-T220B 7.50 OHM D 0.1% 3PPM
USR 2-T220B 7.50 OHM D 0.1% 3PPM-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:7.5 Ohms ±0.1% 10W Through Hole Resistor TO-220-2 Metal Foil