URZ1E470MDD1TD
Nichicon
URZ1E470MDD1TD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy URZ1E470MDD1TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. URZ1E470MDD1TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs10000 pcs
14000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:URZ
Ripple Current @ Low Frequency:80mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:160mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-11649-3
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF