UPW2W010MPH
Nichicon
UPW2W010MPH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPW2W010MPH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPW2W010MPH
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:UPW
Ripple Current @ Low Frequency:18mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:28.8mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1µF