UPW2V3R3MPD
Nichicon
UPW2V3R3MPD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPW2V3R3MPD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPW2V3R3MPD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 66 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:UPW
Ripple Current @ Low Frequency:38mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:60.8mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-2046
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3.3µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3.3µF