UPW2A330MPH6
Nichicon
UPW2A330MPH6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPW2A330MPH6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPW2A330MPH6
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:UPW
Ripple Current @ Low Frequency:108mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:360mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Impedance:450 mOhms
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF